Autor pierwszej polskiej gry na PlayStation VR zdobywa Paszport Polityki!

Znacie piękną polską grę Datura? Nie? To może artystyczny Bound? Też nie? Nie martwcie się. Gry łączące rozrywkę ze sztuką zwykle przyciągają uwagę mniejszego, bardziej zamkniętego i specyficznego grona graczy. To jednak wystarczyło Michałowi „Bonzajowi” Staniszewskiemu, kierownikowi łódzkiego studia Plastic, by zdobyć prestiżową nagrodę „Polityki”.

Paszport Polityki w kategorii „Kultura Cyfrowa”, to nominacje głównie dla twórców gier.

 

W tym roku nominacje do nagrody „Kultura Cyfrowa” przypadły w większości znanym nam, polskim studiom gier. Wśród nich znalazły się:

11 bit studios – ojcowie doskonałej, szeroko nagradzanej i popularnej gry This War of Mine

Piotr Iwanicki – autor intrygującego FPS’a Superhot, zrealizowanego dzięki społeczności portalu crowdfundingowego Kickstarter

Trzecia nominacja dla wielu osób mogła być zaskoczeniem. Chociaż studio Plastic jest już bardzo dojrzałe, doświadczone i znane ze swojej współpracy z twórcami serii God of War - Sony Santa Monica – to ich niezwykle plastyczne, zachwycające i urokliwe gry, w Polsce przechodziły bez większego echa. W końcu sztuka ma uwrażliwiać, nie sprzedawać…

 

Bound, pierwsza polska gra na PlayStation VR, potrafi zauroczyć

 

Studio Plastic było jednym z 60 polskich studiów gier, które pojawiło się na Poznań Game Arena 2016. Wówczas, na stanowisku Sony PlayStation VR, Waszą uwagę przyciągnęli swoją najnowszą produkcją: Bound.

Ta przepełniona artyzmem platformówka 3D, z piękną muzyką i rewelacyjną gracją ruchów głównej postaci, cieszy zarówno oko jak i ucho. Gestów bohaterce Bound użyczyła rosyjska baletnica Maria Udod, a realności dodano dzięki technice motion capture.

W grze widać inspirację sztuką z I połowy XX wieku. Proste, geometryczne bryły tworzą logiczną strukturę przestrzeni. Kubiczna, asymetryczna aranżacja pozbawiona jest zbędnych dekoracji, za to przepełnia ją kolorystyczny kontrast (tak mówi nasza koleżank-artystka z teamu PGA ;)).

To właśnie „za udowadnianie, że gry wideo mogą łączyć elementy wszystkich dziedzin sztuki”, Michał Staniszewski został laureatem Paszportów Polityki. Statuetkę wręczył sam Adam Badowski z CD Projekt RED i podczas ogłoszenia wyniku mało kto skojarzył kim jest zwycięzca. Pasja, profesjonalizm oraz artystyczna dusza Bonzaja, do tego dnia była zakryta kurtyną skromności.

 

Odważna, ale też mocno abstrakcyjna gra logiczna, jaką stworzyło studio Plastic nie powala ilością sprzedanych egzemplarzy, czy najwyższymi ocenami na portalach growych. Pokazuje jednak jak bliska jest kultura polskim twórcom gier i wskazuje kierunek grywalizacji sztuki. Dlatego warto zanurzyć się w świat Bound.

Wstecz

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact